לבעלי בתים יש בדרך כלל יחסי אהבה-שנאה עם איגוד בעלי הבית שלהם. הם אוהבים את ה-HOA על כך שהשכונה, הבריכות והפארקים נראים ללא דופי, אבל לא תמיד אוהבים את אופן אכיפת הכללים. המשמעות היא שבעלי בתים מתמודדים לפעמים עם הנחיות קשוחות או עומדים בפני עמלות כבדות על עבירות.

“חלק מכללי HOA עשויים להיראות שתלטיניים, אך הם נדרשים על פי חוק המדינה – כמו אין זכוכית או חיות מחמד באזור הבריכה”, אומרת קלי ג’י ריצ’רדסון, סוכנת נדל”ן, עורכת דין ומייסדת שותפה של ריצ’רדסון, אובר, דה-ניצ’ילו. .

כל מי שגר ב-HOA יודע שההנחיות וההתחייבויות יכולות להיות נוקשות אבל חלקן פשוט מוזרות. הנה כמה מהכללים השערורייתיים ביותר ש-HOA יכול – ועשה – לאכוף.

1. לטפח את הגינה שלך, אבל לא יותר מדי
ורדים הם אדומים, סיגליות הם כחולים, אם תשתול יותר מדי ורדים ה-HOA שלך יתבע.

HOA ברנצ’ו סנטה פה, קליפורניה, נקט בצעדים משפטיים נגד בעל בית על נטיעת שיחי ורדים רבים מדי בשטח 4 דונם שלו. לבעל הבית, ג’פרי דמרקו, היו חלומות להפוך את האחוזה שלו ל”גן הריח” הנרחב ביותר בעולם ושתל 10,000 שיחים.

ה-HOA שלחה לו קנסות חודשיים, אפשרה לו לטעון את טענותיו בפני האגודה ארבע פעמים, איימה על עיקול ובסופו של דבר הביס אותו בבית המשפט כשהשופט מצא שדמרקו מפר את כללי התכנון של הקהילה. דמרקו נאלץ לשלם את החשבון המשפטי של ה-HOA בסך 70,000 דולר ואיבד את ביתו לבנק.

2. יש לשים את פחי האשפה מיד לאחר השירות
לרוב ה-HOA יש כללים נגד השארת פחי אשפה על המדרכה בימי איסוף, אבל HOA אחד בפלורידה לקח את זה צעד קדימה על ידי הסרת פחי האשפה של 80 תושבים והורדתם במפעל מיחזור. העוול שלהם? משאירים שוב ושוב את פחי האשפה שלהם בחוץ.

לאחר תלונות רבות של תושבים ששומרים על החוקים, ה-HOA הזהיר בדוא”ל שכל פחיות שימורים נמשכות יוסרו.

“לעתים קרובות, כאשר קיימים כללים מאוד ספציפיים, זה בגלל ששכנים מתלוננים בפני הדירקטוריון על שכנים אחרים והדירקטוריון מנסה בכל כוחו למצוא פשרה על כללים שעובדים עבור הקהילה כולה”, אומר שחר מ. באומן, סגן בכיר נשיא ממשל וענייני ציבור עבור מכון אגודות קהילה.

3. ניתן להניף רק דגלים מסוימים
זוג מאוהיו שמעו מה-HOA שלהם לאחר שהניף דגלי גאווה, חיים שחורים, טרנסג’נדרים ופמיניסטיים מחוץ לביתם במשך שלוש השנים שבהן חיו שם.

בני הזוג קיבלו חצי תריסר מכתבים מה-HOA שלהם שאמרו להם להסיר את הדגלים מהמרפסת הקדמית שלהם, ואז הם נקנסו.

“תוכן הדגלים יכול להיות מאוד שנוי במחלוקת, וחלק מהתושבים פשוט מעדיפים לא לדגל, מלבד הדגל האמריקאי, כדי למנוע סכסוך בתוך הקהילה”, אומר באומן. “יש קהילות, כקבוצה של תושבים, בוחרות לא לאפשר דגלים”.

4. אין תצוגות מוקדמות של חג המולד
קישוטי חג יכולים להיות נושא שנוי במחלוקת במיוחד כשמדובר בכמה זמן – וכמה מוקדם – ניתן להציג אותם.

משפחה המתגוררת ב-HOA בפלורידה החלה לקשט את ביתה ב-6 בנובמבר, אך נאמר לה להסיר את הקישוטים שלה או לעמוד בפני קנס של 100 דולר ליום, עד 1,000 דולר. לבעל הבית לא היה מושג שהוא מפר, אבל הכללים של ה-HOA קובעים שקישוטי חג לא יכולים לעלות עד חג ההודיה.

עורך הדין של ה-HOA הצהיר כי יש לפעול לפי הכללים, אך אמר שהמועצה פתוחה לדיון בשינוי. עם זאת, בעל הבית אמר שה-HOA לא זזה מהחלטתו.

 

5. אין נכדים בקהילה גמלאים
HOA אחד בקהילת גמלאים בקלירווטר, פלורידה, הוכיח ששום מעשה טוב אינו עומד ללא עונש כאשר הוא אילץ את סבא וסבתא של ילדה בת 6 להסיר את הילד מביתם.

ג’ודי וג’ימי סטוטלר לקחו את נכדתם בגלל שאמה המכורה לסמים נקבעה כלא כשירה. אבל ביתם, בניהול אגודת בעלי בתים באגמים, יועד לתושבים בני 55 ומעלה, וילדים הורשו להתגורר ביישוב עד 60 ימים בשנה.

המאמצים של הסטוטלרים למכור את הבית במהלך מיתון התבררו ככשלים, ובסופו של דבר הם נתבעו על ידי ה-HOA. אבל ב-2012, לאחר חמש שנות משפט בבית המשפט, שופט קבע שהנכדה יכולה להישאר בבית.

מרקה ספוות